Според Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България, около 10% от яйцата, налични в търговската мрежа у нас, са с украински произход. Той увери, че българското производство е напълно достатъчно, за да задоволи нуждите на местния пазар, както за потребителите, така и за индустрията.
Гълъбов обясни, че преди началото на войната в Украйна, украинските яйца рядко са се срещали в България и Европейския съюз. Сега, обаче, търговците от Украйна търсят нови пазари, за да реализират продукцията си, което е увеличило вноса им у нас. За първите два месеца на тази година, вносът на украински яйца е около 1000 тона, същото количество, което е внесено за цялата минала година.
Според Гълъбов, е необходимо да се предвидят стимули и субсидии за износ на украински яйца към трети страни, тъй като те в момента подбиват цените на българските яйца с около 10%. Причината за това е, че в България е забранено използването на конвенционални клетки за отглеждане на птици от 2011 година, в полза на по-високи стандарти за хуманно отношение към животните. В Украйна обаче продължават да се използват такива клетки.
Гълъбов уточни, че въпреки че яйцата са безопасни след допускането им на пазара, стандартите за производство са различни. Той не е против украинските яйца да бъдат на европейския пазар, но подчерта необходимостта от мерки за ограничаване на техния внос.
В момента България отчита най-ниската цена за яйца в целия ЕС, с цена от 0,31 лв. за брой, което е с около 15% по-ниска от цената в Германия и с 25% по-ниска от цената в Гърция, според данни от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.