Международен екип астрономи за първи път засне звезда в последната фаза от живота ѝ, когато тя е заобиколена от газ и прах и е на път да експлодира като свръхнова. Наблюденията са направени в съседната галактика Голям Магеланов облак, съобщава Ройтерс.
Звездата, наречена WOH G64, се намира на разстояние от около 160 000 светлинни години от Земята. Тя е масивен червен свръхгигант с първоначална маса, оценявана между 25 и 40 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Звездата е на финалния етап от своето развитие, когато изхвърля огромни количества материал в заобикалящото пространство.
Изображението е получено с помощта на интерферометъра на „Много големия телескоп“ на Европейската южна обсерватория в Чили. На него се вижда звезда, заобиколена от яйцевидна мъглявина – ярък пашкул от газ и прах, образуван от изхвърлени материали. Извън него се наблюдава слаб овален пръстен, вероятно съставен от повече прах.
„Това е първото детайлно изображение на звезда в толкова късен стадий от живота ѝ. Вероятно тя преминава през невиждана досега метаморфоза преди експлозията,“ заявява Яко ван Лун, съавтор на изследването и астроном от университета в Кийл, Англия.
Водещият автор на изследването, Кеичи Онака от университета „Андрес Бело“ в Чили, обяснява, че звездата изхвърля повече материал в някои посоки, което придава на структурата ѝ асиметрична форма.
Според учените WOH G64 е съществувала между 10 и 20 милиона години – кратък период за звезда, което е характерно за масивните звезди. Очаква се скоро тя да завърши цикъла си с мощна експлозия, която ще обогати космическата среда с тежки елементи.