България почита героите, спасили 50 000 евреи – урок за доброто в трудни времена

На днешния 10 март България отбелязва Деня на Холокоста и почита паметта на българските евреи, спасени от депортация към нацистките лагери през 1943 г. Служебният министър на външните работи Надежда Нейнски посети Паметните плочи на спасителите край базиликата „Света София“ в София, като подчерта значението на доброто и историческата памет.

„Омразата е онова, което запалва огньовете, а доброто трябва да се предава през поколенията. Не бива никога да позволяваме тази памет да угасне“, заяви Нейнски. По думите ѝ, в настоящите несигурни времена посланията на този ден са особено ценни, защото добротата и споменът за героите от миналото са най-сигурната защита срещу изпитанията на съвремието.

Президентът Илияна Йотова също поднесе венец пред Паметните плочи, отдавайки почит на българските граждани, които са се противопоставили на депортациите.

Министър Нейнски изрази уважение към всички, които поддържат жив спомена за спасението на 50-те хиляди български евреи и отбеляза, че този исторически урок ни напомня да не допускаме повторение на подобни трагедии.

С решение на Министерския съвет от 13 февруари 2003 г., 10 март е официално обявен за Ден на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството. Датата е избрана в памет на събитията през 1943 г., когато пловдивският митрополит Кирил, по-късно патриарх, и софийският екзарх Стефан предотвратяват депортацията на стотици евреи. Спасението на около 50 000 български евреи се почита ежегодно с обществени прояви и уроци в училищата, като пример за хуманност и гражданска смелост.

Тази година събитията отново припомнят, че историческата памет и добротата могат да бъдат опора в тежки времена.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване