Човешката дейност застрашава възрастните животни на сушата и в океаните

Човешката дейност води до значително намаляване на броя на възрастните животни в дивата природа, както на сушата, така и в морето, задълбочавайки последствията от загубата на местообитания, болести и екстремни климатични явления. Това сочат данните от австралийско изследване, публикувано от университета “Чарлз Дарвин”.

Според учените бракониерството, трофейният лов, ловът на хищници и развлекателният лов са основните причини за изчезването на възрастни животни на сушата. Особено засегнати са видове като лъвове и слонове, които често стават обект на свръхексплоатация.

Във водните екосистеми най-старите индивиди сред рибите и коралите също са подложени на сериозен натиск. Старите риби в популациите са драстично намалели, а древни корали често се събират, което заплашва устойчивостта на тези екосистеми.

Водещият автор на изследването д-р Келър Копф подчертава важността на защитата на възрастните животни. “Загубата на тези индивиди застрашава дългосрочната устойчивост и стабилност на екосистемите, от които хората зависят. Освен това възрастните индивиди, като слонове и китове, натрупват ценни знания през живота си, които са от съществено значение за оцеляването на техните потомци,” посочва той в прессъобщение.Екипът на изследването апелира за създаването на дългосрочни политики и стратегии за управление, които да осигурят опазването на възрастните животни и тяхната ключова роля в биоразнообразието на планетата.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване