Парламентът прие на първо четене изменения в Закона за вероизповеданията, с които се утвърждава, че в България православната църква може да бъде само една. Промените бяха предложени след решение на Върховния касационен съд в края на миналата година, което позволи регистрацията на Българската православна старостилна църква.
В първото си телевизионно интервю след решението, духовният водач на старостилците – триадицкият митрополит Фотий, коментира значението на новите промени и отличителните черти на старостилната църква. Митрополит Фотий, преподавател по старогръцки и латински в Духовната академия и потомък на дейци на ВМРО, подчерта, че разликата между Българската православна църква (БПЦ) – Българска патриаршия и старостилната църква е принципна.
„Основното различие е в църковния календар. Ние следваме Юлиянския календар, докато Патриаршията използва Новоюлианския, който до 2800 година съвпада с Григорианския“, заяви митрополитът.
Според Фотий промяната на календара е нарушила богослужебното единство в църквата. Той подчерта значението на единството, но отбеляза, че не може да се избира между календар и църковно единство.
Митрополитът разкритикува практиката на кръщение в БПЦ, която според него не следва каноничните изисквания за трикратно потапяне. Той добави, че толерантността към ерес, дори пасивна, е основание за прекъсване на общение в православната църква.
На въпрос дали регистрацията на втора православна църква представлява заплаха за националната сигурност, Фотий нарече подобно обвинение „абсурдно“. „Нашата църква съществува вече 32 години, с отворени врати и публична дейност. Всеки може да се запознае с нас и да прецени сам“, добави той.
Измененията в Закона за вероизповеданията тепърва ще бъдат обсъждани, като темата за единството на православието остава в центъра на общественото внимание.