Народното събрание не е успяло да излъчи председател вече на 9 поредни заседания, като причините за това са две основни – една по-комплексна и друга по-конкретна, обясни политологът доц. Иво Инджов в интервю за Радио “Фокус”.
Според Инджов, по-комплексната причина е задълбочената фрагментация в парламента. Той отбеляза, че партиите не са толкова силни, колкото преди 4 години, а противопоставянията между тях, червените линии и междуличностните конфликти затрудняват избора на председател. Въпреки че няма сериозни идеологически различия, тези фактори създават сложна политическа обстановка.
Втората причина е свързана с промените в Конституцията относно служебното правителство, които направиха фигурата на председателя на парламента потенциален служебен премиер. Това е създало допълнителни затруднения в избора, тъй като политическите сили се опасяват от тази възможност.
Доц. Инджов подчерта, че по нормална практика първо трябва да се избере председател на парламента, а след това да се започнат преговори за правителство. Той даде пример с Белгия, която е била без редовно правителство за 600 дни, но парламентът и страната продължили да функционират.
Според него след като 9 пъти се прави първо заседание на парламента и не могат да изберат председател на парламента, по-добре да се отива на избори с всички неудобни страни и въпросителни около един такъв изход от кризата.
Въпреки трудностите, политологът смята, че в краткосрочен план може да бъде постигнат компромис и да се избере председател, но по-дългосрочният изход ще дойде, ако партиите преосмислят политическите си цели или ако се появят нови политически субекти, които да върнат интереса на гражданите към политиката.