Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че завръщането към руски изкопаеми горива след евентуална война с Иран би било сериозна стратегическа грешка за Европа. Това съобщава „Уол стрийт джърнъл“.
Фон дер Лайен посочи пред Европейския парламент в Страсбург, че цените на газа са нараснали с 50%, а на петрола – с 27%. Според нея конфликтът с Иран е струвал на европейските данъкоплатци около 3 милиарда евро само за десет дни внос на горива, като това отново показва уязвимостта, свързана с енергийната зависимост.
„Някои предлагат да изоставим дългосрочната си стратегия и да се върнем към руски петрол. Това би ни направило по-зависими и по-слаби“, категорична бе фон дер Лайен.
Изказването ѝ идва в контекста на инициативите на Европейската комисия за стимулиране на инвестиции в иновативни ядрени технологии на стойност 200 милиона евро, както и в европейска чиста енергия с цел намаляване на цените на енергията.
Междувременно комисарят по икономиката на ЕС Валдис Домбровскис предупреди, че облекчаването на санкциите срещу руския петрол би засилило военния потенциал на Москва в Украйна и би подкопало стратегическите цели на САЩ в Иран.
Европа продължава да търси баланс между енергийната сигурност и необходимостта от дългосрочен преход към устойчиви енергийни източници.







