Социалният антрополог Харалан Александров коментира в ефира на Нова телевизия, че след изборите партиите започват да се опознават и да си говорят, вместо да се хулят и обвиняват. Според него е важно да се направи правителство, но съществуват пречки в процеса, като изградени „стени“ и „червени линии“, които затрудняват постигането на съгласие.
Александров подчерта, че глобалните геополитически промени, като бъдещето на ЕС и новата политика на САЩ, също ще влияят на вътрешната политическа ситуация в България. Политологът Милен Любенов добави, че бавенето на съставянето на правителство се дължи на две основни причини – изборът на главен прокурор през януари и юридическият спор в ДПС.
Според Любенов, когато бъде избран новият главен прокурор, процесът ще започне да се отпушва. Александров посочи, че в момента политическата власт в България е в криза, което води до вземането на важни решения от съдебната власт – ситуация, която е проблемна.
Любенов добави, че промени в геополитическата ситуация, като изборът на Тръмп или нов канцлер на Германия, биха могли да накарат Борисов да търси нови алтернативи за сформиране на правителство.