От 8 март 2026 г. Израел започва постепенно да възстановява изходящия въздушен трафик, като позволява ограничен брой търговски полети при специални условия. Това съобщиха от Министерството на външните работи на България.
На първия етап полетите ще се изпълняват единствено от израелски авиокомпании и ще излитат от Летище Бен Гурион в Тел Авив. Властите препоръчват пътниците да следят информацията, публикувана от превозвачите El Al, Israir и Arkia.
Въвеждат се и сериозни ограничения – на този етап на всеки полет ще могат да пътуват максимум по 100 души. Освен това израелските граждани, които напускат страната, трябва да подпишат декларация, че няма да се връщат в Израел в рамките на поне 30 дни от датата на заминаване.
Алтернативни маршрути за напускане на страната
Паралелно с това Министерството на туризма на Израел предлага организирано извозване на чуждестранни туристи до границата с Египет. Към момента такава възможност е планирана за 9 март и е предназначена основно за краткосрочно пребиваващи чужденци.
Междувременно остава възможността страната да бъде напусната и по суша чрез Йордания или Египет, ако пътуването бъде организирано самостоятелно.
Помощ за българските граждани
През последните дни дипломатическата мисия на България в Тел Авив е съдействала на български граждани, които са пожелали да напуснат страната по сухопътни маршрути. От посолството заявиха, че продължават да оказват съдействие и следят развитието на ситуацията.
Българските граждани при необходимост могат да се свържат с посолството на спешните телефонни линии или чрез електронна поща, посочени от Министерството на външните работи на България.







