Преди две седмици Делян Пеевски беше лидер на втората по големина парламентарна група в новия парламент, но днес партията му е четвърта. Той отстрани някои депутати, а други напуснаха сами поради начина, по който управлява ДПС. Останали са само 22 народни представители, които подкрепят Пеевски.
След предсрочните избори през юни, Пеевски изглеждаше като победител, оглави парламентарната група и имаше подкрепата на 46 депутати, а ДПС беше втората по големина партия в 50-ото Народно събрание. Но сега депутатите на ДПС са два пъти по-малко, повечето изключени заради неподчинение на Пеевски, а други напуснаха доброволно в подкрепа на почетния председател Ахмед Доган. Доган поиска оставките на Пеевски и няколко негови поддръжници.
Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, има 22 поддръжници, сред които Йордан Цонев и Хамид Хамид. Цонев е заместник-председател на ДПС и ПГ на партията, а Хамид е адвокат и основен говорител на ДПС. Други поддръжници на Пеевски са Искра Михайлова, Станислав Анастасов, Халил Летифов и Димитър Аврамов.
Цонев и Хамид често съвместно предлагат законопроекти с Пеевски, а Михайлова е бивша евродепутатка и министърка. Анастасов е бил министър в кабинета “Орешарски”, Летифов е дългогодишен депутат, а Аврамов е бивш депутат от ГЕРБ, който е осъден условно за търговия с влияние и подкуп, но неизменно е избиран за народен представител от ДПС.
В списъка с подкрепящите Делян Пеевски се отличават няколко имена на депутати, които сравнително наскоро са избрани за пръв път и то от области, в които ДПС обичайно има по-слаби резултати.
Атидже Байрямова-Вели, избрана от област Ловеч, е един такъв пример. Тя е депутат в 50-ия парламент за пръв път, след като преди това е била един мандат в Европейския парламент в групата „Обнови Европа“. Байрямова-Вели има богат опит в земеделието, където ДПС има голямо влияние, и е била зам.-изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“.
Нови кадри на ДПС бяха избрани и от Варна, Монтана и Кюстендил – съответно Хюсни Адем, Надя Петрова и Николай Златарски. Адем, зам.-областен председател на ДПС, замени Филиз Хюсменова в парламента, което беше първи сигнал за разногласия в партията след изборите през юни. Златарски е първият депутат на ДПС от Кюстендил от 10 години насам и е местен бизнесмен, който преди това е бил активист на “Има такъв народ”.
Иво Цанев от Видин е още един нов депутат, останал в ПГ на ДПС след разцеплението. Цанев, както Йордан Цонев, първоначално е бил свързан със СДС, а по-късно е работил в областта на управлението на европейски проекти.
От Стара Загора и Сливен са Шендоан Халит и Хюсеин Хафъзов, и двамата с опит като депутати по времето на кабинета “Орешарски”. Хафъзов напусна ДПС и се присъедини към ДОСТ, но сега отново е в ДПС.
Цветан Енчев, юрист и арбитър, също е ново лице в парламента, като първият му мандат е от 2021 г. Той има опит в Министерския съвет и Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
В традиционните за ДПС райони като Кърджали, Търговище и Добрич също има нови депутати. От Кърджали са Айтен Сабри, Байрам Байрам и Елван Гюркаш, а от Търговище – Джем Яменов и Неждет Шабан. В Добрич новоизбраната депутатка е Ертен Анисова. От Пазарджик и Благоевград новите лица са Небие Кабак и Фатима Йълдъс.