Властите в американския щат Калифорния въведоха извънредно положение в Лос Анджелис и няколко окръга в южната част на щата заради интензивни валежи, които доведоха до сериозни наводнения в разгара на коледните празници. Информацията беше разпространена от Франс прес.
Метеоролозите предупреждават, че опасността не е отминала – през уикенда се очакват нови проливни дъждове, а в по-високите части са възможни и снеговалежи. Националната метеорологична служба на САЩ алармира, че наводненията могат да придобият голям мащаб и да застрашат пряко живота и имуществото на хората.
Към тази сутрин в южната част на Калифорния е в сила най-високото ниво на готовност за евакуация. В някои населени места жителите вече са били изведени от домовете си, като за настаняването им спешно са осигурени временни убежища.
Губернаторът Гавин Нюсъм обяви решението за извънредно положение чрез публикация в социалната мрежа „Екс“. Въпреки тежките условия, по улиците на Лос Анджелис са били забелязани хора, които се опитват да направят последни покупки за Коледа, отбелязва АФП.
Валежите се засилиха още вчера сутринта, като за кратко беше издадено предупреждение за торнадо в три населени места в окръг Лос Анджелис, което по-късно бе отменено. Според Ройтерс вече са регистрирани и кални свлачища, а властите отправиха апел към шофьорите да избягват пътувания по основните пътни артерии, доколкото е възможно.






