В София се проведе кръгла маса на тема “Предизвикателства и перспективи пред преработвателния сектор в България”, организирана от Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на маслодайни култури в България. Срещата бе повод за отбелязване на 30-годишния юбилей на сдружението и за обсъждане на актуалните проблеми, с които се сблъсква секторът.
На събитието присъстваха важни представители от държавата и бизнеса, сред които заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева, заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев и председателят на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.
Председателят на Сдружението Яни Янев изложи основните предизвикателства, включително недостатъчния достъп до суровини за преработвателите, вследствие на слаба реколта и тежките климатични условия. Той подчерта, че въпреки обединената позиция на членовете на сдружението, които са конкуренти на пазара, съществува дух на сътрудничество и единство за решаване на проблемите.
Янев заяви, че няма реална заплаха за България от вноса на слънчоглед от Украйна, оспорвайки позицията на някои държави членки на ЕС, и подчерта, че политиката на солидарност е нелогична, предвид инвестициите на ЕС в инфраструктурата на транзитните страни.
Секторът е изправен пред икономически загуби не само заради затрудненията в търговията със зърнени и маслодайни култури, но и поради повишената административна тежест. През 2022 г. България е преработила над 3,5 млн. тона слънчоглед, като значителна част е била внесена. Въпреки това, през 2023 г. се очаква реколта от 1,4 млн. тона, което е недостатъчно за нуждите на преработвателите, които изискват над 4 млн. тона годишно.
По време на форума беше заявено, че българските маслопреработватели не очакват шоково поскъпване на цената на олиото. Янев и други участници предложиха мерки за подобряване на диалога с държавата и премахване на административната тежест при вноса на суровини.
Министър Георги Тахов от МЗХ информира за спад в производството на слънчоглед и царевица с 11,5% и 38,1% съответно, вследствие на неблагоприятните климатични условия. Той предупреди за сериозни финансови загуби за земеделските стопани, които не се компенсират от изкупните цени.