В определени райони на Големия бариерен риф в Австралия е регистрирана най-голямата смъртност на корали досега, като учените се опасяват, че и останалата част от екосистемата може да бъде засегната от същата съдба. Проучване на Австралийския институт за морски науки показва, че смъртността на коралите достига 72% вследствие на масовото избелване това лято и два циклона.
Особено тежка ситуация има в северната част на рифа, където около една трета от твърдите корали са загинали. Това е “най-големият годишен спад”, откакто правителството на Австралия започна да наблюдава този феномен преди 39 години. Големият бариерен риф, който се простира на 2300 км по крайбрежието на щата Куинсланд, е дом на богато биоразнообразие, включително над 600 вида корали и 1625 вида риби.
Нарастващото избелване на коралите е свързано с повишаването на температурата на водата, което води до изхвърляне на симбиотичните водорасли, придаващи ярките цветове на коралите. Ако тези високи температури продължат, коралите побеляват и загиват. За осем години в рифа са регистрирани пет епизода на масово избелване.
Проучването, публикувано на 19 ноември, установява, че бързорастящите корали, като акропора, са показали най-висока смъртност. Ричард Лек, ръководител на отдел “Океани” в Световния фонд за природата – Австралия, заяви, че Големият бариерен риф може да се възстанови, но устойчивостта му е ограничена. Той предупреди, че многократните атаки могат да доведат до критична точка, след която рифът няма да може да се възстанови.
Лек добави, че текущото изследване обхваща само сравнително малка част от рифа, но изрази опасения, че пълният доклад, който ще бъде публикуван през 2025 година, ще показва подобни нива на смъртност и в други райони на Големия бариерен риф.