Служители в столичния градски транспорт излизат на протестна демонстрация днес, организирана от Federation of Transport Trade Unions към Confederation of Independent Trade Unions in Bulgaria. Синдикатите настояват за реален диалог относно проблемите в сектора и за по-справедливо възнаграждение, което според тях трябва да бъде подкрепено чрез по-голяма субсидия от държавния бюджет.
Протестиращите са отправили покани към министър-председателя, финансовия министър и кмета на София, като целта е институциите да се запознаят на място с условията на труд в транспортните депа и предизвикателствата, пред които са изправени работещите в системата.
От синдикатите уточняват, че към момента не се предвижда блокиране на обществения транспорт в столицата. Те обаче предупреждават, че при липса на реални разговори и конкретни решения протестните действия могат да ескалират и да преминат в по-активни стачни форми.
Междувременно кметът на столицата Васил Терзиев заяви в писмена позиция до медиите, че значителна част от поставените въпроси са свързани с управлението на транспортните дружества. По думите му тези предприятия се намират под контрола на Sofia Municipal Council, който назначава техните ръководства и определя политиките им.
На този фон финансовото състояние на градския транспорт остава сериозно предизвикателство – към момента недостигът в бюджета на сектора възлиза на около 50 милиона евро.






