Нетаняху с ново предупреждение: Войната с Иран не е приключила

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че съвместната операция на САЩ и Израел срещу Иран все още не е завършила, тъй като според него остава нерешен ключовият въпрос с иранската ядрена програма.

В интервю за CBS той подчерта, че обогатеният уран на Техеран трябва да бъде изведен извън страната, а ядрените съоръжения – окончателно демонтирани.

„Постигнат е сериозен напредък, но операцията не може да се счита за приключила, докато Иран продължава да разполага с ядрен материал“, посочи Нетаняху. По думите му американският президент Доналд Тръмп споделя тази позиция, независимо че по-рано е заявил, че Вашингтон има възможност да изнесе урана „по всяко време“.

Израелският министър-председател допълни, че наред с ядрената програма остават и други сериозни заплахи – мрежите от групировки, подкрепяни от Иран, както и балистичният ракетен арсенал на страната.

Според Нетаняху значителна част от тези структури вече е отслабена, но опасността не е напълно отстранена. Той отбеляза още, че Китай оказва подкрепа на Техеран чрез доставки на компоненти, използвани в производството на ракети.

Израелският лидер изрази мнение, че евентуален крах на режима в Иран би довел и до разпад на организации като Хизбула, Хамас и хутите, тъй като именно Техеран е основната опора на тази мрежа от съюзници в региона.

В разговора беше засегната и темата за американската военна помощ за Израел, която в момента възлиза на 3,8 милиарда долара годишно. Нетаняху заяви, че е предложил постепенното ѝ намаляване до нула в рамките на следващото десетилетие.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване