В столицата Исламабад пакистански съд осъди на смърт християнката Шугхуфта Киран за споделяне на съдържание, сметнато за богохулно, в платформата за съобщения WhatsApp. Според съдия Афза Маджока, Киран, майка на четири деца, е призната за виновна за публикация, обидна за пророка Мохамед, която е споделила преди четири години. Процесът срещу нея е продължил три години.
Шугхуфта Киран има право да обжалва присъдата на по-висша съдебна инстанция, включително и във Върховния съд на Пакистан. Освен това, адвокатът ѝ Ризуан Хан обясни, че тя може да подаде петиция за помилване до президента на страната.
Киран е една от малкото жени от малцинствени общности в Пакистан, осъдена по силно оспорвания закон за богохулството, който предвижда смъртно наказание за обиди към религията или пророка Мохамед. Пакистанските закони за богохулство често предизвикват спорове поради злоупотребата с тях срещу религиозни малцинства и за уреждане на лични вражди.
Подобен случай, привлякъл международно внимание, е този на Ася Биби, християнка, осъдена на смърт по обвинения в богохулство, но освободена от затвора през 2018 г. след десетилетие, когато Върховният съд я оправда. Нейният случай предизвика глобални протести и разисквания за жестокостта на пакистанските закони за богохулството и злоупотребите с тях.
Богохулството е особено чувствителен въпрос в Пакистан, където екстремистки групи често взимат правосъдието в свои ръце. От 80-те години насам над 90 души, обвинени в богохулство, са убити от разгневени тълпи или отделни лица, дори преди съдът да издаде окончателно решение.
Тези случаи подчертават сериозността на проблема с богохулството в Пакистан и необходимостта от реформи в законодателството, което често води до несправедливи съдебни процеси и насилие срещу малцинствата.