Пазарът на имоти в България навлиза в етап на деформиране на ценообразуването и цените на имотите, заяви д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и член на Съвета на директорите на “ЕРА България”. Изявлението беше направено по време на Real Estate Business Forum, организиран от Imoti.net, част от Investor Media Group.Според д-р Владимиров, през април 2025 г., когато бъдат публикувани годишните данни, ще стане ясно, че пазарът е надценен според критериите на Европейската централна банка (ЕЦБ). Той подчерта, че силният пазар на труда, ниската безработица от 3,6%, повишението на доходите през последните пет години и евтиното ипотечно кредитиране създават оптимистични нагласи сред купувачите.
Д-р Владимиров призова за връщане към по-умерени ръстове на цените и по-балансиран път на развитие. Според него надценените пазари често водят до негативни последици. Ограничаването на силните ръстове може да настъпи, ако купувачите започнат да смятат цените за твърде високи и намалят търсенето. Това би ограничило поскъпването на жилищата до едноцифрен процент.
Централната банка вече въведе ограничения за ипотечното кредитиране от началото на октомври, изисквайки купувачите да разполагат с минимален собствен капитал от 15% от стойността на имота и допълнителни спестявания от 5% до 7% за разходите по сделката. Целта е да се намали рискът за купувачите, които нямат достатъчно средства за първоначална вноска.
През 2023 г. общата стойност на сделките с жилищни имоти възлиза на малко под 9 млрд. лв., като 3,2 млрд. лв. се дължат на ново строителство, а 5,5 млрд. лв. – на сделки със съществуващи жилища. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че от около 90 хиляди сделки с жилищни имоти, 66 хиляди са със старо строителство, а 23 хиляди – с ново.
Българският пазар на имоти се намира на кръстопът, където мерките за контрол и поведението на купувачите ще играят ключова роля за бъдещото му развитие. Експертите препоръчват умереност и внимателен подход към инвестициите в сектора, за да се избегнат негативни икономически последствия.