„Има такъв народ“ върна неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на президента Румен Радев, с което приключи процедурата по опитите за формиране на управляващо мнозинство в парламента. Сега президентът ще проведе консултации с парламентарно представените политически сили за назначаване на служебен кабинет и определяне на дата за извънредните избори, които вероятно ще се проведат през втората половина на октомври.
Междувременно, ПП-ДБ внесоха промени в закона за Сметната палата, за да позволят на Народното събрание да избере нови зам.-председатели на одитния орган, което би дало възможност на президента да избере нов служебен премиер.
Формацията на Слави Трифонов задържа мандата една седмица в опит да формира мнозинство, но получената подкрепа от БСП, част от независимите депутати и напусналите ДПС се оказа недостатъчна за постигане на необходимите 121 гласа за съставяне на експертен кабинет.
Групата на ДПС около Делян Пеевски отказа да участва в преговорите за съставяне на правителство и се обяви за бързи предсрочни избори. Отказ за подкрепа на експертно правителство дойде и от „Възраждане“, ПП-ДБ и ГЕРБ, въпреки че ГЕРБ участваха в разговорите, но заявиха, че няма да подкрепят кабинет с третия мандат.
След провалените преговори, лидерът на ИТН, Слави Трифонов, обвини ПП-ДБ и ГЕРБ за неуспеха, като заяви, че те са действали безотговорно и глупаво, изпълнявайки желанието на Делян Пеевски и водейки страната към нови предсрочни избори.Според конституцията, сега президентът Румен Радев ще проведе консултации с парламентарните групи, след което ще насрочи дата за предсрочните избори и ще издаде указ за назначаване на служебен премиер и състав на служебния кабинет.
Радев посочи, че списъкът с възможните кандидати за служебен премиер е ограничен, и вероятно сегашният служебен премиер Главчев ще остане на поста. Другите възможни кандидати не са налични поради различни причини, като изтекли мандати или забрани от Европейската централна банка.
Списъкът с потенциални кандидати за служебен премиер включва и сегашния председател на Народното събрание, Рая Назарян, която обаче миналата седмица заяви, че ще откаже номинацията, ако бъде предложена от президента. Въпреки това, Радев я покани на разговори в понеделник, но тя отказа. Това важи и за останалите в списъка, които вече са отказали при предходните разговори.Така Главчев остава единственият възможен кандидат, а президентът няма други механизми освен да го преназначи.
Радев не може да влияе върху избора му на министри, освен ако не откаже да подпише указа за служебния кабинет, но трябва да го направи, тъй като е свързано с датата на изборите.
Политическите сили ПП-ДБ, БСП, ИТН, „Възраждане“ и независимите депутати от ДПС обсъждаха алтернативи, но всички те изискват време, което липсва. Възможността за избор на омбудсман или зам.-председатели на Сметната палата е малко вероятна поради дългите процедури и нуждата от законодателни промени.Обсъждаше се и смяната на председателя на парламента Рая Назарян, но не беше постигнато съгласие за кандидат.
В понеделник депутати от ПП-ДБ внесоха промени в Закона за Сметната палата, които позволяват зам.-председателите да се избират от парламента. Въпреки това, не е сигурно, че промените ще бъдат приети в кратки срокове.Ако законопроектът бъде приет, той ще трябва да мине през комисията и да бъде разгледан на две четения в пленарната зала. Четирите формации ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и ИТН, заедно с независимите депутати от ДПС, имат достатъчно гласове за приемането му.
При връщането на мандата от ИТН президентът помоли да опровергаят слуховете, че представител на президентската институция е участвал в среща с други партии за смяна на Назарян. Тези информации бяха публикувани в сайтове, близки до Делян Пеевски, и наречени „опит за преврат“. От ИТН отрекоха присъствието на представител на президентството на тези срещи.