Проба от астероида Рюгу, събрана и върната на Земята от японската мисия “Хаябуса-2”, е била бързо колонизирана от земни микроорганизми, въпреки строгия контрол на замърсяването. Това показва изследване на учените от лондонския Импириъл колидж, публикувано в Meteoritics & Planetary Science, съобщава Физ.орг.
Изследванията върху пробата A0180 – малка частица, събрана от астероида Рюгу – разкриват наличие на пръчици и нишковидни структури от органична материя по повърхността ѝ. Те са интерпретирани като микроорганизми, наподобяващи познати земни микроби. Въпреки усилията да се избегне замърсяване, статистическият анализ сочи, че тези микроорганизми са със земен произход, възникнали по време на обработката на пробата след завръщането ѝ.
Това откритие е особено важно в контекста на хипотезата за панспермията, според която “семената” на живота могат да пътуват из Вселената. Откриването на извънземен живот в метеорити или астероиди би имало огромно значение за разбирането на произхода на живота.
Изследователите подчертават необходимостта от подобрени процедури за контрол на замърсяването в бъдещи космически мисии. Според тях земните микроорганизми демонстрират способността си бързо да колонизират извънземни материали, което поставя под въпрос надеждността на изводите за техния произход.