Започва лабораторна експертиза на електронна цигара, използвана от 15-годишно момче от Чирпан, което беше прието по спешност в Университетската болница в Стара Загора след употреба на вейп и изпиване на пет енергийни напитки. Устройството е било доброволно предадено на органите на реда от бащата на детето, а тепърва ще се установява какви вещества е съдържало.
Младежът вече е в стабилно състояние и е изписан от лечебното заведение, но медиците подчертават, че случаят далеч не е изолиран. В реанимацията на старозагорската болница периодично постъпват деца и младежи с тежки интоксикации, свързани със злоупотреба със стимуланти и вейпове.
„При нас идват пациенти в изключително тежко общо състояние – често коматозни, със сериозни признаци на отравяне“, обясни д-р Петра Раванбахш от реанимационното отделение. Тя припомни, че през миналото лято е имало сходен инцидент с 14-годишно дете, отново от Чирпан, при което е била установена комбинация от енергийни напитки, алкохол и електронни цигари. По думите ѝ подобни случаи зачестяват особено през летните месеци.
Според специалистите енергийните напитки представляват сериозен риск за подрастващия организъм. Те съдържат вещества като таурин, които могат да доведат до ускорена сърдечна дейност, нарушения в ритъма и други опасни състояния. „Когато се появи силно сърцебиене или неразположение, е наложително да се потърси медицинска помощ“, подчерта д-р Раванбахш.
Като първа реакция, ако приемът е бил съвсем скорошен, може да се обмисли предизвикване на повръщане, но само при определени условия и след преценка на състоянието на детето. Медиците препоръчват и прием на повече течности с цел ускорено изчистване на токсините, но категорично съветват да не се отлага посещението в спешно отделение.
Особено тревожен остава въпросът какво точно съдържат вейповете. По думите на лекарите липсата на международен стандарт за течностите в електронните цигари ги прави изключително опасни. „В тях могат да се съдържат тежки метали, арсен, различни химични съединения и дори синтетични вещества с ефект, подобен на наркотиците. Често никой не знае какво реално се вдишва“, предупреждават специалистите.
Случаят от Чирпан отново повдига въпроса за контрола върху вейповете и информираността на родителите и децата за реалните рискове от подобни експерименти.





