„Спаси София“ иска да се обяви бедствено положение в пет столични района заради кризата с боклука

Председателят на групата на „Спаси София“ в Столичния общински съвет Борис Бонев поиска кметът на София Васил Терзиев незабавно да обяви бедствено положение в пет столични района – „Люлин“, „Красно село“, „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“ – заради сериозните проблеми с извозването на отпадъците.

По думите на Бонев, в засегнатите райони в момента практически няма нормално почистване, а обявяването на извънредно положение би позволило мобилизация на държавни институции, техника и допълнителен персонал за справяне с кризата.

„Терзиев трябва да остави пиара си настрана, да се фокусира върху реалната помощ и да поиска подкрепа от държавата чрез механизма на извънредното положение“, заяви Бонев на брифинг в кв. „Хаджи Димитър“.

Според него законовата рамка за обявяване на бедствено положение е предвидена в член 48 от Закона за защита при бедствия и член 31 от Закона за здравето, като подобна стъпка би дала правомощия за ефективно организиране на почистването и безопасността на гражданите.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване