Международен екип от изследователи разработи първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки в човешкото тяло. Тази карта, която е част от проекта Human Cell Atlas, има за цел да помогне на учените да разберат по-добре здравето и развитието на болести като рака. Работата по проекта е започнала през 2016 г., а първите резултати бяха публикувани в научното списание “Nature” и свързани издания.
Екипът се е фокусирал върху изучаването на клетки в специфични органи като устната кухина, стомаха и червата, както и тези, отговорни за развитието на костите и ставите. Изследвани са също разположението на клетките в тъканите, тяхната функция и промени във времето. Атласът, който има свободен достъп, е първият по рода си и предоставя уникална възможност за изследване на клетъчните взаимодействия в човешкия организъм.
“Когато нещо се обърка, то започва на клетъчно ниво,” подчертава Авив Регев, съпредседател на консорциума Human Cell Atlas. Учени като д-р Тимъти Чан от Кливландската клиника смятат, че откритията ще имат практическо значение за идентифицирането и лечението на ракови заболявания, тъй като “различните видове клетки имат различни уязвимости”.
Проектът планира да завърши по-пълен атлас през 2026 г., който ще включва клетки от 18 органа и системи, включително кожата, сърцето и мозъка. Освен това, изследователите разработват и други атласи, като например мозъчен атлас, за изучаване на клетъчните функции и структура, както и атлас на чревния микробиом, който има ключова роля за храносмилането и имунитета.
Очаква се тези подробни карти на човешките клетки да доведат до нови подходи за диагностика и лечение на заболявания, както и да разширят разбирането за човешката биология.