Днес, 6 септември, България чества 139 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България – едно от ключовите събития в историята на страната. На този ден през 1885 г., български войски начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики влизат в Пловдив и обявяват обединението на двете територии. Временното правителство в Пловдив е оглавено от Георги Странски, а на 8 септември княз Александър I официално утвърждава Съединението с манифест.
В следващите месеци страната води усилени дипломатически преговори за признаването на акта. На 5 април 1886 г., по време на Цариградската посланическа конференция, Великите сили и Османската империя официално признават Съединението чрез Топханенския акт.
По повод годишнината в цялата страна ще се проведат редица тържества. Кулминацията на честванията ще бъде в Пловдив, където на площад „Съединение“ ще се състои тържествена заря. Президентът Румен Радев ще участва в церемонията и ще произнесе слово. Служебният премиер Димитър Главчев също ще присъства на тържествата.
В София Съединението ще бъде отбелязано с церемония пред мавзолея-костница на княз Александър Батенберг, където ще бъдат положени венци в чест на паметното събитие. Националният военноисторически музей ще покаже оригиналното знаме от 1885 г., с надпис „Съединение или смърт“, използвано от войниците на майор Николаев при освобождаването на Пловдив.Честванията подчертават значимостта на Съединението като историческа победа за националното единство на България.