Европейската комисия одобри схема в размер на 590 милиона евро (1,15 милиарда лева) за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия в България. Мярката цели да насърчи прехода към икономика с нулеви нетни емисии, съобразно промишления план на Зеления пакт, съобщиха от Представителството на ЕК в България.
Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и 2 май 2024 г. Финансирането ще бъде осигурено изцяло чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), след положителната оценка на Комисията за плана за възстановяване и устойчивост на България и приемането му от Съвета на ЕС.
Схемата е насочена към добавянето на минимум 3 GWh нови съоръжения за съхранение на електроенергия в българската електроенергийна система. Това ще подпомогне:
– Интегрирането на по-голям дял възобновяеми енергийни източници в енергийния микс;
– Гарантирането на сигурността и стабилността на енергийната система.
Помощта ще бъде предоставяна под формата на преки безвъзмездни средства и ще бъде достъпна за всички технологии за съхранение. Схемата ще се прилага чрез конкурентна тръжна процедура, като помощта няма да надвишава 50% от допустимите инвестиционни разходи. Финансирането ще бъде предоставено до 31 декември 2025 г.
Европейската комисия установи, че схемата отговаря на условията на Временната рамка. Тя е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на екологичния преход и развитие на икономически дейности, свързани с плана REPowerEU и Зеления пакт. Решението е взето съгласно правилата на ЕС за държавната помощ, в съответствие с член 107, параграф 3, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Тази мярка е важна стъпка към устойчивото енергийно бъдеще на България и подкрепя усилията на страната за декарбонизация и интеграция на възобновяеми енергийни източници.