Три от водещите хуманитарни организации, които активно работят в Судан – Норвежкият съвет за бежанците, Датският съвет за бежанците и „Mercy Corps“, алармират, че гражданската война в страната е създала условия за глад с исторически мащаби. Те обвиняват страните в конфликта, че възпрепятстват доставките на хуманитарна помощ, като по този начин превръщат глада в инструмент за водене на война.
Според докладите, конфликтът е засегнал голяма част от селскостопанската инфраструктура, като много фермери са били принудени да напуснат земите си. Страхът от взривни устройства и насилие също пречи на останалите земеделци да обработват своите ниви. В резултат на това, повече от половината от населението на Судан страда от остър недостиг на храна, а много семейства са принудени да се хранят с листа и насекоми, за да оцелеят.
Сраженията, които започват още от първия ден на войната, се водят в гъсто населени райони. Хуманитарните организации съобщават за систематично разграбване на обществени сгради, пазари и дори офиси на хуманитарни организации. Това допълнително утежнява кризата и затруднява достъпа до необходимите ресурси за населението.
Норвежкият съвет за бежанците, Датският съвет за бежанците и „Mercy Corps“ призовават за незабавно прекратяване на огъня, зачитане на международното хуманитарно право и осигуряване на безопасен достъп до нуждаещото се население. Организациите настояват също така за защита на цивилните и централната инфраструктура на страната.
Тежестта на ситуацията е подсилена от сложните критерии, необходими за официално обявяване на състояние на глад. Според международните стандарти, за да бъде официално признат глад в даден регион, трябва да са изпълнени няколко условия – например, четири от всеки 10 000 деца да умират от глад всеки ден или повече от 30% от населението да е в състояние на тежко недохранване. Хуманитарните организации критикуват този подход, като подчертават, че хора умират от глад всеки ден, докато се водят семантични и правни дебати по този въпрос.
Конфликтът в Судан ескалира от повече от година, като в него участват редовната армия и паравоенните „Сили за бързо реагиране“, които водят ожесточени борби за контрол над властта. Лидерът на паравоенните сили, Мохамед Хамдан Дагло, някога е бил заместник на военния управник Абдел Фатах ал-Бурхан, който свали от власт дългогодишния диктатор Омар ал-Башир през 2021 г. Текущите конфликти не само задълбочават политическата и социална криза в страната, но и водят до огромна хуманитарна катастрофа, която се задълбочава с всеки изминал ден.