Исландия официално премина на четиридневна работна седмица, съобщава CNN. Новата схема не предвижда намаление на заплатите на служителите.
Мащабно изследване показа, че въвеждането на четиридневната работна седмица е довело до подобряване на икономическите показатели на страната и емоционалното благосъстояние на работниците, като същевременно намалява стреса и бърнаута.
Експериментът, проведен между 2015 и 2019 г. и обхващащ 2500 работници (над 1% от работната сила), демонстрира, че намалението на работните часове от 40 на 35-36 седмично е довело до увеличение на производителността и повишаване на благосъстоянието на служителите.
През периода от 2020 до 2022 г. 51% от работниците избраха да приемат предлагането за по-кратка работна седмица, без да губят заплатата си. В резултат, през 2023 г. икономиката на Исландия показа ръст от 5%, което я поставя на второ място в Европа след Малта. Безработицата в страната е само 3%, една от най-ниските в Европа.
Проучването на Autonomy Institute и Alda разкри, че 62% от работниците, преминали на четиридневна работна седмица, са по-доволни от работното си време, а 97% смятат, че имат по-добър баланс между работа и личен живот. Други страни, включително Великобритания, Ирландия, Испания и Германия, също експериментират с четиридневна работна седмица, като резултатите до момента са положителни. Единствената друга европейска страна, узаконила четиридневна работна седмица, е Белгия.