Използването на презервативи сред сексуално активните юноши в Европа намалява, сочи доклад на СЗО

Доклад на Световната здравна организация (СЗО) разкрива тревожна тенденция: използването на презервативи сред сексуално активните юноши в Европа е намаляло значително в периода 2014-2022 г. Сред момчетата употребата на презервативи е спаднала от 70% на 61%, а сред момичетата — от 63% на 57%. Според доклада, изготвен като част от проучването за здравно поведение на деца в училищна възраст (HBSC), което включва над 242 000 15-годишни от 42 страни и региони, този спад увеличава риска от полово предавани инфекции и нежелана бременност.

СЗО изразява загриженост относно тези данни, подчертавайки значението на цялостното сексуално образование и достъпа до контрацептивни методи. Според организацията, нивото на незащитен секс остава тревожно високо и показва значителни пропуски в образованието за сексуално здраве.

Докладът подчертава, че почти една трета от подрастващите (30%) не са използвали нито презерватив, нито противозачатъчно хапче при последния си полов акт — цифра, която остава почти непроменена от 2018 г. Юношите от семейства с по-ниско благосъстояние са по-склонни да съобщават за липса на предпазни средства (33%) в сравнение с тези от по-заможни семейства (25%).

Въпреки че употребата на противозачатъчни хапчета остава стабилна на 26% сред 15-годишните, експертите подчертават нуждата от засилване на усилията за предоставяне на информация и ресурси за сексуално здраве. Според д-р Андраш Кьолто от Университета на Голуей, сексуалното образование е от ключово значение за овластяване на младите хора и намаляване на рисковете, свързани със сексуалното им поведение.

Регионалният офис на СЗО за Европа призовава правителствата, образователния сектор и здравните органи да инвестират в цялостно сексуално образование и да подобрят достъпа до здравни услуги, като предупреждават, че липсата на адекватни мерки може да доведе до по-високи нива на полово предавани инфекции и нарушени образователни и кариерни пътеки за младите хора.

Според д-р Ханс Хенри Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, настоящите данни са тревожни и изискват незабавни действия за подобряване на сексуалното образование и достъпа до здравни услуги за подрастващите.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване