Все повече родители в Израел искат сперма от телата на техните починали синове, много от които са войници, да бъде извлечена и замразена. След атаките на Хамас на 7 октомври, някои правила за процедурата бяха облекчени, но семействата са недоволни от дългите съдебни процеси. BBC разказва историята на Ави Харуш, който губи сина си Риф в битка на 6 април 2024 г. в Ивицата Газа. Военните го информират, че има време да вземат спермата на Риф, на което той веднага се съгласява, защото знае, че синът му е искал деца.
От атаките на Хамас насам, сперма е извлечена от близо 170 млади мъже. Процедурата включва изрязване на малко парче тъкан от тестиса, от което могат да бъдат изолирани и замразени живи сперматозоиди. Успехът е най-голям, ако се направи в рамките на 24 часа след смъртта.
Въпреки облекчените правила за извличане на сперма, вдовиците или родителите, които искат да я използват за зачеване, трябва да докажат в съда, че мъртвият е искал деца, което може да отнеме години.
Първите родители в Израел, които запазиха и използваха спермата на мъртвия си син, бяха Рейчъл и Яков Коен, чиито син Кейван беше убит през 2002 г. в Ивицата Газа. Десет години по-късно се роди тяхната внучка Ошер.
Процесът на запазване на спермата има голямо значение за опечалените семейства, казва д-р Итай Гат, директор на банката за сперма в Медицински център Шамир. Той отбелязва, че макар да е настъпила културна промяна към по-голямо приемане на процеса, настоящите правила създават конфликти за необвързани мъже, чието съгласие не е документирано.
Д-р Гат споделя, че преди е бил против запазването на спермата без ясно съгласие, но след срещи със семействата, променя мнението си, осъзнавайки колко важно е това за тях и как им дава утеха.
В Израел има и несъгласия между вдовици и родители относно контрола върху спермата на починалите. Родителите, които вече са замразили сперматозоидите на синовете си, се притесняват от дългите съдебни битки, ако законодателството не се справи със съгласието за бъдещи случаи.