Китайски учени създадоха изкуствен мускул с приложение в роботиката и медицината

Китайски учени, сред които изследователи от Института по химия към Китайската академия на науките, направиха пробив в разработването на изкуствен мускул от въглероден материал. Този материал, познат със своята лекота, здравина и гъвкавост, показва значителен потенциал в изкуствените мускули, които имат способността да се самовъзстановяват, бързо да реагират и да са по-еластични от обикновените механични устройства.

Изследователите черпят вдъхновение от хоботчето на пеперудата, като създават биомиметичен материал с асиметрична повърхност, способен на обратими и регулируеми деформации. Технологията е приложена успешно в роботизирана ръка, която може да повдига тежести до 11 пъти над собственото си тегло и функционира стабилно дори при минус 25 градуса.

Изкуственият мускул е внедрен и в система за проследяване на човешки движения, като изследователите подчертават неговия потенциал за интелигентна роботика и прецизна медицина.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване