Клаудия Шейнбаум положи клетва като първата жена президент на Мексико

Днес Клаудия Шейнбаум встъпи в длъжност като първата жена президент на Мексико, обещавайки да засили правата на жените и да осигури стабилност за международните инвестиции в страната. На тържествена церемония в Конгреса тя положи клетва пред депутати и сенатори, с което започна шестгодишния си мандат начело на втората по големина икономика в Латинска Америка.

В емоционална реч Шейнбаум заяви: „Време е за промени, настъпи времето на жените“. Тя подчерта своите лични и професионални постижения, като заяви: „Аз съм майка, баба, човек на науката и вярваща жена, а от днес, по волята на мексиканския народ, съм президент“. Шейнбаум отдаде почит на жените на Мексико, като изтъкна, че успехът ѝ е успех за всички.

През юни 2024 г. тя спечели президентските избори с близо 60% от гласовете, представлявайки лявото управляващо Движение за национално възраждане (МОРЕНА) и съюзниците му. Избрана с около 36 милиона гласа, тя е президентът с най-голяма подкрепа в историята на Мексико, като до голяма степен това се дължи на популярността на предшественика ѝ, Андрес Мануел Лопес Обрадор.

МОРЕНА и съюзниците ѝ имат силно мнозинство в парламента, което им дава възможност да променят конституцията без значителна съпротива. В своята реч Шейнбаум изложи десет основни принципа, които ще ръководят нейната програма. Тя обеща да продължи постигнатото от Лопес Обрадор и да се справи с насилието в страната чрез задълбочен анализ на причините за престъпността, засилване на разузнаването и разследванията, подсилване на Националната гвардия и нулева толерантност към безнаказаността.

Президентката увери, че нейното правителство ще гарантира всички свободи и отрече твърденията, че ще въведе авторитарен режим. Тя подчерта, че националните и чуждестранните инвеститори могат да бъдат сигурни в сигурността на своите инвестиции в Мексико, което остава стабилна дестинация за бизнес.

Въпреки че Шейнбаум започва мандата си с голяма обществена подкрепа, тя се сблъсква с предизвикателства, свързани със съдебната реформа, въведена от Лопес Обрадор. Спорната реформа, която предвижда съдиите да бъдат избирани чрез всенародно гласуване от юни следващата година, е предизвикала силни дебати в страната.

След клетвата, Шейнбаум даде обяд в Националния дворец за гостите на церемонията, сред които бяха първата дама на САЩ Джил Байдън и президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва. Празненствата продължиха и по улиците на Мексико Сити, където стотици граждани се събраха на централния площад „Сокало“ да наблюдават историческото събитие. За много мексиканци, като 77-годишната Мария Диас Лопес, встъпването в длъжност на Шейнбаум е символ на нова ера в политиката на страната и важен момент за жените в Мексико.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване