Министър Ивайло Иванов: Консенсусът между синдикати и работодатели е ключов за определянето на минималната работна заплата

Най-добрият вариант за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) е да бъде постигнат консенсус между синдикати и работодатели, заяви министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов в интервю за БНР. Според него двете страни обаче имат противоположни мнения, което затруднява процеса.

Министър Иванов подчерта, че е необходимо минималната заплата да бъде адекватна, съгласно директивата на ЕС, но процесът на транспониране не върви гладко. Въпреки това той посочи, че минималната заплата от 1077 лв. е нормативно определена с промените, приети от Народното събрание, и съгласно Кодекса на труда трябва да бъде 50% от брутната средна работна заплата.

Министърът категорично отхвърли обвиненията, че държавата е абдикирала от отговорността си в този процес, като отбеляза, че социалният диалог е ключов в тази директива, а не самият размер на МРЗ. Според него автоматичният режим на покачване на заплатата не е най-доброто решение, тъй като не отчита важни фактори като издръжката за живот и покупателната способност.

Иванов също така коментира социалните плащания за 2025 г., които ще бъдат увеличени със 760 млн. лв., като за следващата година са заложени 3,62 млрд. лв. в бюджета. Очаква се също увеличението на пенсиите през 2025 г. да бъде по-ниско в сравнение с тази година поради намаляващата инфлация.

Министърът подчерта, че тристълбовата пенсионна система у нас е най-добрият модел и не трябва да бъде променяна, въпреки някои дефицити, за които ще се търсят решения.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване