Международният олимпийски комитет (МОК) отново заяви категорично несъгласие с въвеждането на парични награди за спортистите на Олимпийските игри, посочвайки, че това би било от полза за ограничен брой елитни спортисти, но в ущърб на останалите. Това становище беше обсъдено и утвърдено на срещата на Изпълнителния борд на МОК във вторник вечер, съобщава агенция ДПА.
Според говорителя на МОК Марк Адамс, подобна практика би засилила съществуващите неравенства между националните олимпийски комитети. “В Париж 2024, ако всички медалисти и отбори бъдат възнаградени, това би облагодетелствало около 1000 спортисти и отбори. Но по-голямата част от тях са от само 15 добре финансирани и привилегировани комитети, които традиционно доминират в таблиците с медали”, каза Адамс.
Той добави, че такава промяна би противоречала на мисията на МОК за справедливост и равни възможности. “Паричните награди само биха увеличили неравенствата и биха превърнали Олимпийските игри в елитарно събитие,” заяви говорителят.
Дебатът се разгоря, след като президентът на Световната атлетика Себастиан Коу обяви, че победителите в лекоатлетическите дисциплини на Олимпиадата в Париж 2024 ще получат премии от 50 000 долара. Тази инициатива предизвика въпроси относно унифицираните правила за всички спортове в рамките на Олимпийските игри.
Себастиан Коу, който се очаква да бъде един от кандидатите за поста на президент на МОК след оттеглянето на Томас Бах през 2025 г., защити решението, посочвайки значението на стимулирането на спортистите. Бах, който е начело на МОК от 2013 г., вече заяви, че няма да се кандидатира за трети мандат.