Ново посегателство в Битоля: маскирани нападатели отново атакуваха българския клуб „Иван Михайлов“

Фейсбук

За пореден път обект на вандализъм стана Българският културен клуб Български културен клуб „Иван Михайлов“ в Битоля. Според информация, разпространена в социалните мрежи, неизвестни лица с прикрити лица са извършили посегателство срещу сградата на клуба. Снимки от нанесените щети бяха публикувани онлайн и предизвикаха реакция от българските власти.

От Министерство на външните работи на България определиха случилото се като част от продължаваща кампания срещу представители на българската общност в Република Северна Македония.

Заместник-министърът на външните работи Марин Райков заяви, че институцията наблюдава случая с тревога и подчерта, че това не е изолиран инцидент.

„За пореден път сме свидетели на посегателство срещу клуб на българската общност в Република Северна Македония“, посочи той.

По думите му атаката е част от по-широка кампания, насочена срещу хората в страната, които се самоопределят като македонски българи. Българската страна разглежда случилото се като политически мотивирана проява, насочена срещу хиляди граждани със заявена българска идентичност.

От външното министерство очакват властите в Скопие да предприемат действия и да реагират в съответствие с поетите ангажименти в рамките на европейския консенсус от юли 2022 г., който е част от процеса по европейската интеграция на страната.

Според българската дипломация подобни инциденти поставят на изпитание усилията на Република Северна Македония за напредък по пътя към Европейския съюз и изискват ясна реакция от институциите.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване