Очаква се истински трафик хаос: 100 000 автомобила ще напуснат София за Коледа, тежкотоварните ще бъдат ограничени

Около 100 000 автомобила се очаква да напуснат София за предстоящите коледни празници, сочат прогнозите на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Най-натоварени се очакват магистралите „Тракия“ (35 000 автомобила), „Хемус“ (20 000), „Струма“ (20 000) и „Европа“ (10 000).

За повишаване на безопасността, на 23 декември от 14 до 20 ч. движението на камиони над 12 т ще бъде ограничено по АМ „Тракия“ и „Струма“ по цялата им дължина, както и по АМ „Хемус“ в участъка София – п. в. „Дерманци“ за превозните средства, излизащи от столицата. Мярката има за цел да улесни придвижването на леките автомобили и да намали риска от задръствания и пътни инциденти.

Подобни ограничения ще се въведат и на 30 декември от 14 до 20 ч. за тежкотоварни автомобили, излизащи от София, както и на 4 януари 2026 г. за превозните средства, пътуващи към столицата между 12 и 20 ч. Изключение се прави за камиони, превозващи опасни товари, живи животни, бързоразвалящи се продукти и специализирани екарисажни машини, както и за автобуси с обществен превоз на пътници.

В област Благоевград на 23 и 24 декември ще се въведе реверсивно движение в участъка София – Кулата при път I-1/E-79 и пътен възел „Симитли“, с две ленти към Кулата и една към София. При необходимост „Пътна полиция“ може да промени организацията за улеснение на трафика.

АПИ призовава шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да спазват дистанция и скорост, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват снегопочистващите машини. Всички граждани и транспортни фирми могат да следят актуалната пътна обстановка на сайта на АПИ и на тел. 0700 130 20.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване