Около 100 000 автомобила се очаква да напуснат София за предстоящите коледни празници, сочат прогнозите на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Най-натоварени се очакват магистралите „Тракия“ (35 000 автомобила), „Хемус“ (20 000), „Струма“ (20 000) и „Европа“ (10 000).
За повишаване на безопасността, на 23 декември от 14 до 20 ч. движението на камиони над 12 т ще бъде ограничено по АМ „Тракия“ и „Струма“ по цялата им дължина, както и по АМ „Хемус“ в участъка София – п. в. „Дерманци“ за превозните средства, излизащи от столицата. Мярката има за цел да улесни придвижването на леките автомобили и да намали риска от задръствания и пътни инциденти.
Подобни ограничения ще се въведат и на 30 декември от 14 до 20 ч. за тежкотоварни автомобили, излизащи от София, както и на 4 януари 2026 г. за превозните средства, пътуващи към столицата между 12 и 20 ч. Изключение се прави за камиони, превозващи опасни товари, живи животни, бързоразвалящи се продукти и специализирани екарисажни машини, както и за автобуси с обществен превоз на пътници.
В област Благоевград на 23 и 24 декември ще се въведе реверсивно движение в участъка София – Кулата при път I-1/E-79 и пътен възел „Симитли“, с две ленти към Кулата и една към София. При необходимост „Пътна полиция“ може да промени организацията за улеснение на трафика.
АПИ призовава шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да спазват дистанция и скорост, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват снегопочистващите машини. Всички граждани и транспортни фирми могат да следят актуалната пътна обстановка на сайта на АПИ и на тел. 0700 130 20.






