Група експерти на ООН порица “систематичните” нападения на правителството на Никарагуа срещу Католическата църква и други християнски организации, съобщава Франс прес, позовавайки се на актуализиран доклад на Съвета по правата на човека от март.
Експертите отбелязват, че продължават да се документират “систематични и генерализирани нарушения и злоупотреби с международното право в областта на правата на човека”, насочени към религиозни организации и духовници. От април 2018 г. до март 2024 г. са установени “73 случая на произволни задържания на членове на Католическата църква и други християнски деноминации”, въпреки че се предполага, че действителният брой може да е по-голям.
Докладът засяга свещеници, пастори, семинаристи, енориаши и миряни, които извършват активна правозащитна дейност в рамките на религиозните организации. Президентът Даниел Ортега и неговата съпруга, вицепрезидентката Росарио Мурильо, твърдят, че Църквата е подкрепила антиправителствените протести през 2018 г., при които загинаха повече от 300 души. В отговор на тези събития Никарагуа въведе по-строги закони и отне лиценза за дейност на повече от 3000 неправителствени организации.
Отношенията между Католическата църква и правителството се влошиха по време на бунта, който Ортега осъжда като опит за преврат, ръководен от САЩ. Вашингтон, Европейският съюз и други държави осъдиха жестоките репресии срещу никарагуанската опозиция и наложиха санкции на никарагуанското правителство.
През октомври правителството отмени правния статут и конфискува имуществото на Ордена на малките францискански братя и на 16 организации с нестопанска цел, някои от които са свързани с католическата и протестантската евангелска църква. Седмица по-късно на няколко членове на духовенството беше наредено да напуснат страната, а 12 свещеници, задържани в Никарагуа, бяха освободени и прехвърлени в Рим след споразумение между правителството и Ватикана.