Парламентът одобри нови правила за рекламата и възнаграждението на адвокатите

Парламентът прие нови изменения в Закона за адвокатурата, които въвеждат съществени промени в начина, по който адвокатите и адвокатите от Европейския съюз могат да рекламират услугите си и да определят възнаграждението си. С промените се цели осигуряване на по-голяма прозрачност и етика в адвокатската професия.

Съгласно новите разпоредби, рекламата на адвокатите трябва да съдържа точна и обективна информация за техните услуги и да отговаря на принципите на поверителност и почтеност. Забранено е използването на невярна или подвеждаща информация, включително относно размера на възнаграждението и предлагането на безплатна помощ. Не е разрешено също така сравняването с други адвокати или адвокатски дружества, освен ако не се базира на обективни характеристики и не се разкриват лични данни на клиенти без тяхното писмено съгласие.

Според новия законопроект, рекламната практика трябва да бъде в съответствие с Етичния кодекс на адвокатите. В пленарната зала бе отхвърлена предложената поправка на Петър Петров от „Възраждане“, която цели да забрани сравнението между адвокати в рекламата, с аргументите, че това би поставило в неравностойно положение адвокатите извън столицата и би нарушило достойнството на професията.

Що се отнася до възнаграждението, новите правила предвиждат, че то ще бъде определяно в договор между адвоката и клиента и трябва да бъде справедливо и обосновано. При липса на договорено възнаграждение, съдът или адвокатският съвет ще определят размера на възнаграждението въз основа на критериите, предвидени в наредба, която ще се издаде от министъра на правосъдието.

Допълнителните разпоредби предвиждат възможност съдът да намали възнаграждението за адвокатска помощ, ако то е прекомерно в сравнение с действителната сложност на делото. Възражение за прекомерност може да се подава, когато възнаграждението е с поне една трета по-високо от това на адвоката на насрещната страна.

Депутатите също така отхвърлиха предложение на Цвета Рангелова от „Възраждане“ за ограничаване на ролята на посредниците в адвокатската практика. Рангелова изрази опасения, че съществува риск от създаване на „черен пазар“ и проблеми при разпределението на възнаграждението между адвокати и посредници.

Тези изменения в Закона за адвокатурата влизат в сила след приемането им, с част от разпоредбите, касаещи рекламата и възнагражденията, които ще бъдат приложими след три месеца.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване