Пеевски подава сигнал до прокуратурата срещу Теодора Георгиева и заговори за „фалшив сигнал“ и политическа атака

Лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски обяви, че е сезирал ad hoc прокурор, Софийската градска прокуратура и е изпратил копие до Европейската прокуратура заради твърдения, които определя като „лъжливи и изфабрикувани“. Според него те са били разпространени чрез фалшив сигнал, подаден от отстранената прокурорка Теодора Георгиева.

В съобщение до медиите Пеевски заявява, че още преди година е подал сигнал по темата, но до момента не е получил официален отговор от българската прокуратура.

Той твърди, че срещу него се води кампания по очерняне, организирана чрез клевети и манипулации, идващи от човек, който по думите му е „компрометирал името на България пред европейските институции“. По думите му всички подобни обвинения трябва да бъдат изяснени чрез „пълната истина“.

В позицията си Пеевски отправя и серия от обвинения към Георгиева, като твърди, че тя има връзки с мрежи около Джордж Сорос и с кръгове, свързвани с бизнесмена Иво Прокопиев. Той също така намеква за отношения между нея и бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото.

Политикът твърди още, че зад действията ѝ стои по-широка схема, свързана със служебни министри и насочена към създаване на медиен и институционален „щит“ около казуса „Петрохан“. Според него това се прави с цел да се подпомогне политическият проект на ПП–ДБ преди предстоящи избори.

По-рано стана известно, че Теодора Георгиева, която беше отстранена от Европейската прокуратура заради сериозни нарушения, се е прибрала в България с полет от Люксембург.

Случаят тепърва ще бъде разглеждан от компетентните институции, като се очаква тяхната реакция по подадения сигнал.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване