На 30 ноември, в събота, ни напусна изтъкнатият български писател, поет, есеист и художник Михаил Тошков, съобщиха от Съюза на българските писатели (СБП).
Роден на 9 януари 1931 г. в Пловдив, Тошков оставя богато литературно и художествено наследство. През дългогодишната си кариера той издава множество творби, сред които стихосбирките „Ръждивата брадва“ (1963), „Спирала“ (1967), (1967), \u201ЕГрафити“ (2019–2022), както и мемоарните книги „Стъклено тяло“ (2007, 2018). Стиховете, есетата и романите му се отличават с дълбочина, философска проникновеност и уникален синтез между литературата и изобразителното изкуство.
Тошков беше и значим литературен изследовател, чийто критически трудове и публикации разширяват познанията за българската литература и изобразително изкуство. Негови произведения са превеждани на английски, френски, руски, унгарски, финландски и румънски езици, утвърждавайки го като един от ярките представители на съвременната българска култура на международната сцена.
Според СБП, Тошков остава в историята като хроникьор на седем десетилетия от противоречивото време на България. Той успяваше да представи обществения и културния живот от първо лице, не чрез високопарна трибуна, а с чувствителността на наблюдател и разказвач от литературните кафенета в страната и чужбина. Неговият метареализъм се превръща в художествено течение, което съчетава пластичността на изобразителното изкуство с дълбоката мисловност на поезията.
Като художник, Тошков участва в десетки изложби на малката графика в България и чужбина – Италия, Чехословакия, Белгия, Полша, САЩ, като представя и самостоятелни изложби на екслибриси, портрети и пейзажи.
През годините Михаил Тошков е удостоен с множество награди, сред които „Пеньо Пенев“ за поезия (1990), „Христо Ботев“ за публицистика (2007) и наградата на СБП за публицистика (2010). Тези отличия са признание за неговия значим принос към българската култура и литература.
Съюзът на българските писатели подчерта, че загубата на Михаил Тошков е огромна за българската културна общност, но творчеството му ще остане като светлина и вдъхновение за бъдещите поколения.