Нивото на Тихия океан се повишава с по-бързи темпове от средните стойности в световен мащаб, което представлява сериозна заплаха за островните държави в региона. Това се посочва в доклад на Световната метеорологична организация, публикуван днес, съобщава БНТ. ООН призова за незабавни действия във връзка с климатичните промени на срещата на върха на тихоокеанските острови, провеждаща се в Тонга.
Според данните на Световната метеорологична организация, в западните части на Тихия океан нивото на водите се е повишило с около 10-15 см, почти два пъти повече от средната скорост на повишаване на морското равнище в световен мащаб, измерена от 1993 г. В централните части на Тихия океан, повишаването на морското равнище е между 5 и 10 см. Тези нива се смятат за непропорционално високи, особено за островните държави, разположени на едва метър-два над морското равнище.
Генералният секретар на ООН, Антонио Гутериш, подчерта необходимостта от незабавни действия: „Светът трябва да гледа към Пасифика и да слуша науката. Повишаването на морското равнище е криза, изцяло създадена от човечеството. Криза, която съвсем скоро ще нарасне до невъобразими мащаби, без да има спасителна лодка, която да ни върне обратно. Ако спасим Тихия океан, ще спасим себе си! Светът трябва да отговори на зова за помощ преди да е станало твърде късно.“
Островните държави в региона допринасят само с 0,2 процента от глобалните емисии на парникови газове, но са сред най-засегнатите от покачващото се морско равнище, защото се намират в тропически коридор, който е особено уязвим. Според Гутериш, най-големите замърсители, включително държавите от Г-20, трябва да поемат водеща роля в борбата с климатичните промени: „Държавите от Г-20 – най-големите замърсители, с най-много възможности и най-голяма отговорност трябва да бъдат най-отпред. Светът трябва да увеличи значително финансирането и подкрепата за уязвимите държави. Имаме нужда от прилив на средства, за да се справим с надигащите се морета.“
Световната метеорологична организация също така отчита значително повишение на температурата на океаните и моретата, като горещите вълни са се удвоили в сравнение с 80-те години и са станали по-интензивни и продължителни. Това допълнително усложнява ситуацията и увеличава риска за островните общности.