Япония продължава да бъде на върха на световните класации по отношение на застаряването на населението, както показват последните данни. Към 1 септември 2024 г. в страната живеят 95 119 столетници, което е увеличение с 2 980 души в сравнение с предходната година. От тях 83 958 са жени и 11 161 са мъже, според информация от Министерството на здравеопазването.
Освен това, на 15 септември бяха публикувани данни, които показват, че броят на хората над 65 години е достигнал рекордно ниво от 36,25 милиона, което представлява 29,3% от общото население на Япония. Тази цифра поставя Япония на първо място сред 200 държави и региони с население над 100 000 души, съобщиха от Министерството на вътрешните работи и комуникациите.
Япония в момента е дом на най-възрастния жив човек в света – Томико Итоока, родена на 23 май 1908 г. и на 116 години. Тя живее в старчески дом в Ашия, префектура Хього, и често изразява благодарност към персонала на дома и носталгия по родния си град. Предишната рекордьорка, Мария Браяс Морера, почина миналия месец в Испания на 117-годишна възраст.
Най-възрастният мъж в Япония е Кийотака Мизуно, който е на 110 години. Мизуно, живеещ със семейството си в Ивата, префектура Шидзуока, става всяка сутрин в 6:30 ч. и се храни три пъти дневно, без да е придирчив към храната. Хобито му е да слуша спортни предавания, включително сумо.
Тези данни подчертават дълбочината на демографската криза, пред която е изправена Япония. На фона на нарастващото население в напреднала възраст, разходите за лечение и социални грижи значително се увеличават, докато работната сила, способна да покрие тези разходи, намалява. Общото население на Япония е 124 милиона души, но през последната година е намаляло с 595 000 души.
Правителството на Япония опитва да забави този спад и застаряването на населението чрез различни мерки, включително постепенно удължаване на пенсионната възраст. От фискалната 2025 г. пенсионната възраст ще бъде 65 години за всички работодатели, в опит да се справи с тези демографски предизвикателства.