Британски ветеринари обявиха важен напредък в усилията за създаване на по-екологично устойчиво животновъдство. Телето Хилда, родено чрез метода инвитро, е част от проект, насочен към отглеждането на крави, които отделят по-малко метан – газ, допринасящ значително за глобалното затопляне.
Хилда е първото теле от 16-ото поколение на експерименталното стадо „Лангхил“, разположено в Дъмфрийс, Шотландия. Стадото от десетилетия предоставя ценни данни за британската млечна индустрия. Проектът Cool Cows, в който е включена Хилда, цели да селектира животни с по-ниски емисии на метан, като използва напреднали геномни и репродуктивни технологии.
Метанът, отделян от кравите, е значителен екологичен проблем – една крава произвежда между 70 и 120 кг метан годишно. Емисии като тези играят съществена роля в увеличаването на парниковите газове, които допринасят за глобалното затопляне.
Според учените от проекта, използването на инвитро оплождане ускорява процеса на развъждане, като съкращава времето между поколенията с осем месеца. Това удвоява темпа на генетично усъвършенстване, което ще доведе до по-ефективни по отношение на метана стада.
Проф. Ричард Дюхърст от Шотландския аграрен колеж, който участва в проекта, заяви: „Раждането на Хилда е важен момент за млечната индустрия. Ще използваме нова геномна оценка, за да подберем най-добрите юници, а проектът Cool Cows ще ускори създаването на стада с по-ниски емисии на метан.“
Този напредък е стъпка към по-устойчива млечна промишленост и намаляване на влиянието ѝ върху климата.