Пробите, взети от заразените стада край Велинград, са напълно достоверни. Това заяви Деян Стратев, заместник-министър на земеделието и храните, в ефира на предаването “Денят започва с Георги Любенов” по БНТ.
Стратев уточни, че гръцката лаборатория, в която някои фермери са изпратили проби от животните си, е частна и не разполага с необходимия сертификат за валидност на резултатите. По думите му, сертификатът на лабораторията е с номер 9001 от 2015 г., който удостоверява управление на качеството на фирмата, но липсва ISO стандарт 17/025. Последният е задължителен за тестване и калибриране на лабораториите, които доказват достоверността на резултатите.
Заместник-министърът посочи, че българската Национална референтна лаборатория е включена в списъка на ЕС с акредитирани лаборатории за диагностика на заболявания по животните. Той допълни, че ако е необходимо, пробите могат да бъдат изпратени и до Европейската референтна лаборатория, но това трябва да стане след предварителна обработка в националната лаборатория.
Стратев разкри, че засегнатите животни многократно са били лекувани от частни ветеринарни лекари, но след неуспеха им е потърсен регистрираният ветеринар, отговарящ за фермата. “При съмнение за заболяване, ветеринарите са длъжни да се обърнат към областните служби по безопасност на храните,” подчерта той. Пробите категорично са дали положителен резултат за чума по дребни преживни животни.
Според заместник-министъра, заболяването вероятно е било пренесено чрез нерегламентиран внос на животни. За засегнатите стопани е предвидено обезщетение в размер над 700 000 лева. След унищожаването на заразените животни, собствениците трябва в рамките на три работни дни да подадат заявление до областната дирекция по безопасност на храните. На база на изготвен акт средствата ще бъдат изплатени на стопаните.