Шансовете на Сърбия да отвори Клъстер 3 в преговорите за членство в ЕС през декември са малки, заяви координаторът по евроинтеграцията на страната Драгиша Миячич, цитиран от сръбската агенция ТАНЮГ. Според него въпросът може да бъде повдигнат отново в началото на следващата година, когато Полша поеме председателството на ЕС.
Основна пречка за отварянето на Клъстер 3, който включва теми като “Конкурентоспособност и приобщаващ растеж”, е несъгласието на няколко страни членки на ЕС, включително България, която има двустранни проблеми със Сърбия, свързани с политиката за българското национално малцинство. Миячич отбеляза, че България подхожда по подобен начин и към Северна Македония.
Освен България, срещу отварянето на Клъстер 3 са се обявили и балтийските страни (Латвия, Литва и Естония), Финландия, Швеция, Нидерландия, Хърватия и други. Причините за това са различни – балтийските държави, Швеция и Финландия критикуват Сърбия за отказа ѝ да наложи санкции на Русия, докато Нидерландия изразява притеснения за върховенството на закона в страната. Хърватия настоява за по-активна работа по нормализиране на отношенията с Косово, което Белград все още не признава за независима държава.
Доклад на Европейската комисия през октомври посочи, че Сърбия технически отговаря на условията за отваряне на Клъстер 3, но препоръча страната да се придържа към общата външна политика на ЕС и да наложи санкции на Русия. Белград осъжда агресията на Москва, но не е въвел санкции срещу Русия, което поражда напрежение с някои страни от ЕС.
Според Миячич, ако Клъстер 3 не бъде отворен през следващите месеци, Сърбия може да се изправи пред по-дълъг застой в преговорния процес за членство в ЕС.