Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН са открили нов, непознат за науката вид гъба в София, съобщава вестник „Аз-буки“. Откритията са направени от доц. д-р Борис Асьов и негови колеги от Турция, Франция и Чехия, по време на изследвания в Западен парк в столицата.
Изследователите работят по проект, чиято основна цел е да проучат мухоморките в Европа. До момента тези гъби не са били достатъчно изследвани, въпреки че включват някои от най-смъртоносните видове, като бялата и зелената мухоморка. Сред тях се намират и ценни ядливи гъби, като гъбата булка, която е основен търговски вид в България.
По време на изследванията учените попаднали на нов вид мухоморка, която не е била позната досега. Доц. Асьов обяснява, че мухоморките са микоризни гъби, което означава, че те образуват връзка с корените на дърветата и без тях не могат да съществуват. Тъй като не се поддават на култивиране и могат да се събират само в диво състояние, тези гъби са с висока цена на пазара.
Откритията на учените са важни за разширяването на знанията относно биоразнообразието и екосистемите в България.