Кметът на София Васил Терзиев заяви, че половината от изсечените дървета по ул. „Опълченска“ са инвазивни и не представляват ценност за зелената система на града.
Това е част от реконструкцията на улицата, която започна през юли 2023 г. и се очаква да приключи до март 2025 г. Проектът включва изграждане на нова канализация, водопровод и подмяна на електроразпределителната мрежа. Премахването на 39 дървета по трасето е необходимо, за да се осъществят тези дейности, а изсичането започна на 4 септември под полицейска охрана. Терзиев подчерта, че решението за премахване на дърветата е взето от предишното управление на общината, не от него, но същевременно обеща, че на мястото ще бъдат засадени нови големи дървета.
Проектът предизвика протести от страна на граждани, които изразиха недоволство срещу унищожаването на зеленината в района. Терзиев обаче увери, че общината полага сериозни усилия за поддържането и разширяването на зелената система на града. Според него за последните години са засадени повече дървета, отколкото в предишни периоди. Той добави, че за общината темите, свързани със зелените пространства и управлението на отпадъците, са сред най-големите приоритети. Според кмета, решението за изсичането на дърветата не е взето леко, а е необходима мярка, за да се модернизира инфраструктурата на града.
Терзиев посочи, че въпреки трудните решения, взети по проекта, София продължава да бъде зелен град и една от най-ценните й характеристики е наличието на зелени пространства, съчетани с природни богатства като Витоша и водните ресурси на града.
Кметът обаче смята, че протестите около ул. „Опълченска“ имат политически характер и са част от предизборна кампания. Той заяви, че същите протестиращи, които по-рано са били активни на други места в града, сега са се прехвърлили на „Опълченска“, и изрази мнение, че темата ще продължи да се изопачава по политически причини.
Тези коментари Терзиев направи по време на проверка на почистването на река Слатинска, като част от усилията на общината за подобряване на градската инфраструктура и управление на природните ресурси.