Япония ще инвестира 65 млрд. долара в развитието на микрочипове и изкуствен интелект (ИИ), с цел да възстанови статута си на световен технологичен лидер и да отговори на предизвикателствата, породени от застаряването на населението. Пакетът от 10 трилиона йени, който ще бъде одобрен тази седмица, се разглежда и като подготвителна стъпка за справяне с глобалната несигурност, включително опасенията от евентуална китайска инвазия в Тайван, който е водещият производител на чипове.
Въпреки амбициозните планове, експерти предупреждават, че Япония може да се сблъска с проблеми като недостиг на работници и недостатъчна енергийна инфраструктура, за да подкрепи енергоемките центрове за ИИ. Япония, която през 80-те години доминираше в технологичния хардуер, е започнала да наваксва и да се събужда за потенциала на изкуствения интелект през последните няколко години.
Наскоро японският инвеститор SoftBank и американският гигант Nvidia предложиха амбициозни планове за изграждане на “мрежа за изкуствен интелект” в страната, докато други американски компании, като Microsoft и OpenAI, също правят значителни инвестиции в Япония. Страната се надява, че ИИ и автоматизацията ще помогнат за повишаване на производителността, като отговор на демографските и икономическите предизвикателства.
Новите държавни средства ще подпомогнат японския проект Rapidus за производство на полупроводници от следващо поколение. Япония също така поема ангажимент да утрои продажбите на местно произведени микрочипове до 2030 г., като част от усилията за намаляване на зависимостта от Тайван.