Синдикатът Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) и част от неговите федерации подготвят серия от протестни действия в различни градове между 9 и 12 март. Основното искане е държавата да осигури законодателно решение за увеличение с поне 5% на основните заплати в секторите, финансирани чрез държавна субсидия.
Според синдикалната организация в първоначалния вариант на т.нар. удължителен бюджет не е предвидено повишение на възнагражденията за тези работещи, което е довело до недоволство в няколко ключови сектора.
Първият протест ще бъде на служителите на Български пощи. Те планират да преустановят работа в деня, когато по график трябва да започне изплащането на пенсиите. В 7:30 часа, когато започва работният им ден, служителите ще излязат пред пощенските станции и няма да обслужват клиенти.
Техните искания са свързани с осигуряване на средства за поне 5-процентно увеличение на основните месечни възнаграждения със задна дата от 1 януари 2026 г. По изчисления на синдикатите за това ще бъдат необходими около 2,42 млн. евро. Организатор на акцията е Синдикална федерация на съобщенията към КНСБ.
Протестни действия ще има и във Варна, където работещите в градския транспорт ще организират автошествие и блокада на Аспарухов мост. Шествието ще започне в 11:00 часа от ул. „Тролейна“ №48 и ще премине през няколко основни булеварда и улици в града, преди да достигне до моста.
След пристигането си там протестиращите ще проведат митинг, който се очаква да продължи от обяд до ранната вечер. И в този сектор искането е за минимум 5% увеличение на заплатите със задна дата от началото на 2026 г., като необходимият ресурс е оценен на около 1,3 млн. евро.
Организацията на протеста във Варна е поета от Федерация на транспортните синдикати към КНСБ, които предупреждават, че при липса на решение недоволството може да се разшири и в други градове.







