Зеленски готви среща с Тръмп за „мирния план“ за Украйна преди Нова година

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви на 26 декември, че в близките дни ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп. Информацията бе споделена в канала му в Telegram, където Зеленски уточни, че секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров е осъществил поредни контакти с американската страна.

„Не губим нито ден. Договорихме се за среща на най-високо равнище – с президента Тръмп в най-близко бъдеще. Много неща могат да се решат до Нова година“, заяви държавният глава.

Припомняме, че на 24 декември Зеленски разкри съдържанието на съгласуван със САЩ „мирен план“ от 20 точки. Украинската страна категорично отхвърля предложението за отказ от членство в НАТО, което присъстваше в първоначалния 28-точков план на екипа на Тръмп.

От Русия вече бяха отправени сигнали, че Москва ще настоява за съществени промени в проекта на „мирния план“, съгласуван между Киев и Вашингтон.

На 25 декември Зеленски проведе телефонен разговор с представители на американския екип – Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, след който оцени, че има „добри насоки за дълготраен мир“.

Срещата с Тръмп се очаква да даде ключови решения по оста Киев–Вашингтон–Москва и да подпомогне напредъка по плана за уреждане на конфликта в Украйна преди началото на новата година.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване