Аудиокнигите набират популярност, но хартиените издания остават предпочитани

С отминаването на празниците и настъпването на студените зимни вечери мнозина се завръщат към любимото занимание – четенето на книги. Последното издание на Софийския международен панаир на книгата, проведено през декември, показа устойчив интерес към литературата, въпреки новите формати за достъп до съдържание.

Десислава Алексиева, председател на Асоциация “Българска книга” (АБК), отбелязва, че аудиокнигите са една от водещите тенденции в момента. Те предлагат удобство, като позволяват слушане по време на пътуване или домакинстване. Този формат осигурява по-добра защита на авторските права чрез стрийминг платформи и се адаптира лесно към ежедневието на хората, особено на младите. В Европа пазарът на аудиокниги бележи възход, като прогнозите сочат, че към 2029 г. ще достигне 2,18 млрд. евро.

Въпреки това, хартиените книги продължават да бъдат предпочитани заради усещането и пълноценното възприемане на съдържанието. Същевременно електронните книги в България остават слабо разпространени. Издателствата често се сблъскват с проблеми като високи разходи за защита от пиратство и липса на развит пазар.

Новите изисквания на ЕС, които влизат в сила през 2025 г., ще наложат по-добра достъпност на електронните книги за хора с увреждания. АБК вече работи по европейския проект APACE, който цели да улесни създаването на по-достъпни формати.

Въпреки иновациите, хартиените издания запазват важната си роля, като в някои страни, като скандинавските, се наблюдава дори завръщане към тях в образованието. Алексиева подчертава, че хартиената книга остава ключов елемент за по-добро възприемане на текста и запазване на устойчивостта на пазара.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване