Учени от университета в Бристол, Великобритания, прогнозират, че глобалното затопляне може да доведе до изчезването на планктона, пише списание Nature. Планктонът, основен компонент на морските екосистеми, играе ключова роля в хранителните вериги и въглеродния цикъл на океаните.
Изследователите са анализирали как морските организми са реагирали на значителни климатични промени в миналото, като сравнили тези данни с прогнозите за края на века. Те са използвали уникален модел, който позволява проследяването на поведението на планктона по време на последния ледников максимум преди 21 000 години.
Резултатите показват, че в миналото планктонът е успявал да мигрира към по-хладни води, за да оцелее. Днешното затопляне обаче протича с толкова бързи темпове, че организмите не успяват да се адаптират. Това може да доведе до изчезването на много видове планктон, застрашавайки морските екосистеми и продоволствената сигурност на хората, особено в крайбрежните региони, зависещи от риболова.
Учените подчертават необходимостта от международни действия за ограничаване на глобалното затопляне, като отбелязват, че дори повишение от 2°C може да има катастрофални последици. Те апелират за спешно прилагане на климатичните споразумения, за да се предотвратят необратими щети върху океаните и живота на планетата.